Ментальні карти

Створення інтелект-карт


     
                               

Ментальні карти





Як створювати інтелект-карти?

Віталій Колесник, веб-дизайнер і розробник, який цікавиться темою підвищення особистої ефективності та креативності, в своєму блозі наводить 10 цінних порад з керівництва Тоні Бьюзена щодо створення і використання інтелект-карт.


Важливо розміщати слова НА гілках, а не у всіляких міхурах і паралелепіпедах, на цих гілках висять. Важливо і те, що гілки повинні бути живими, гнучкими, загалом, органічними. Малювання ментальної карти в стилі традиційної схеми повністю суперечить ідеї майндмеппінга. Це сильно ускладнить рух погляду по гілках і створить багато зайвих однакових, а отже монотонних, об'єктів.

2. Пишіть на кожній лінії тільки одне ключове слово. Кожне слово містить тисячі можливих асоціацій, тому склеювання слів зменшує свободу мислення. Роздільне написання слів може привести до нових ідей.

3. Довжина лінії повинна дорівнювати довжині слова. Це економніше і чистіше.

4. Пишіть друкованими літерами, як можна ясніше і чіткіше.

5. Варіюйте розмір букв і товщину ліній залежно від ступеня важливості ключового слова.

6. Обов'язково використовуйте різні кольори для основних гілок. Це допомагає цілісному і структурованому сприйняттю.
7. Часто використовуйте малюнки і символи (для центральної теми малюнок обов'язковий). В принципі ментальна карта взагалі може цілком складатися з малюнків :)
8. Намагайтеся організовувати простір, не залишати порожнього місця і не розміщувати гілки дуже щільно. Для невеликої ментальної карти використовуйте аркуш А4, для великої теми - А3.
9. Гілки, що розрослися можна укладати в контури, щоб вони не змішувалися з сусідніми гілками.
10. Розташовуйте лист горизонтально. Таку карту зручніше читати

     Звичайно, найкраще почати знайомитися технікою ментальних карт, малюючи їх від руки в своєму блокноті. Професійні художники і дизайнери створюють воістину приголомшливі речі. Ось, наприклад, робота Пола Формана, який присвятив цілий блог створення інтелект-карт і навіть написав кілька книг про те, як їх малювати.
А якщо не дано графічних здібностей, або якщо потрібно зберегти якусь важливу інформацію в легкотравному форматі, щоб потім поділитися нею з друзями або
колегами, існує безліч програмних рішень.



FreeMind





FreeMind - і вільна, і безкоштовна програма з купою можливостей і злегка лякає на перший погляд інтерфейсом. Зате в отриману карту-схему можна вбудувати посилання на зовнішні джерела і експортувати потім в PDF. Доступно і для Windows, і для Max OS, і для Linux; є і бінарна версія для портування під будь-яку систему.



Docear









Теж кроссплатформне додаток, створене для управління бібліографічною інформацією і взагалі для академічного використання. Але одна з важливих документованих її функцій - як раз побудова діаграм зв'язків. Для Windows, Mac OS, Linux, портується на інші ОС.

Mindjet






Найбільше і найдорожче рішення з усіх представлених, оскільки призначене насамперед для корпоративного використання. Ліцензія коштує від 349 євро, але є безкоштовна пробна версія. Створені карти можуть бути експортовані в Microsoft Word, PowerPoint, Visio і Project, збережені як веб-сторінки, і у вигляді PDF документів.

XMind


XMind - це відкрите програмне забезпечення для проведення мозкових штурмів і складання інтелект-карт. Підтримує інтелект-карти, деревовидні діаграми, логічні діаграми, таблиці.

Xmind ліцензована за двома відкритим ліцензіями: Eclipse Public License та GNU Lesser General Public License. XMind Pro може експортувати свої документи в Microsoft Word, PowerPoint, PDF і Mindjet MindManager. У діаграму можуть бути додані і змінені межі елементів, відношення між елементами, маркери, ярлики, текстові позначки, посилання, аудіо-файли, графічні зображення. Також можуть бути додані різні файли.

Доступна безкоштовна версія з обмеженою функціональністю для Windows, Mac OS, Linux. Ще у них на сайті є смішна бібліотека готових проектів.



MindMeister

30 днів безкоштовного пробного періоду, далі від 6 доларів за користувача (на освітньому тариф). І у них теж є каталог готових проектів, що викладаються користувачами.

Mind42


 Дуже простий, і тому злегка обмежений у функціональності веб-сервіс. Наприклад, елементи карти не можна вільно пересувати по полю, не можна вкласти файли до гілок і відображати взаємозв'язки. Але для швидкого створення карти цілком підійде. До того ж безкоштовно.

Комментариев нет:

Отправить комментарий